TECHNIK ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE

Technik robót wykończeniowych w budownictwie realizuje zadania zawodowe związane z wykonawstwem oraz nadzorowaniem i koordynowaniem wykańczania obiektów infrastruktury przemysłowej, usługowej, mieszkaniowej. Pracownik wykonujący zawód technika robót wykończeniowych w budownictwie wykonuje następujące zadania zawodowe

KWALIFIKACJE JAKIE UZYSKUJĄ NASI ABSOLWENCI:

BUD.11 Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych

– wykonywanie robót tapeciarskich, tynkarskich, okładzinowych, posadzkarskich, nanoszenie nowoczesnych powłok malarskich,

–  montaż suchej zabudowy,

–  wykonywanie napraw i konserwacji elementów wykończeniowych

BUD.25 Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót wykończeniowych w budownictwie

–  czytanie dokumentacji technicznej potrzebnej do wykonania robót wykończeniowych,

–  przedmiar robót przewidzianych do wykonania, obliczanie zapotrzebowania materiałowego,

– wykonywanie kalkulacji, kosztorysów robót, rozliczeń robocizny, materiałów sprzętu i maszyn,

–  nadzorowanie, koordynowanie oraz ocenianie jakości i poprawności wykonanej pracy,

– wykonywanie odbioru robót wykończeniowych

EGZAMIN ZAWODOWY I TYTUŁ ZAWODOWY

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu materiału nauczania technika robót wykończeniowych w budownictwie. Zostały one określone w standardach wymagań ustalonych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Na egzaminie będą sprawdzane tylko te wiadomości i umiejętności, które zostały zapisane w standardach wymagań dla tego zawodu.

W wyniku zdania egzaminu zawodowego otrzymuje się  tytuł technika robót wykończeniowych w budownictwie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

 

SYLWETKA ABSOLWENTA

Technik robót wykończeniowych w budownictwie  powinien mieć zdolności manualne
i techniczne przydatne przy posługiwaniu się podczas pracy różnymi narzędziami
i urządzeniami. Szczególnie istotna jest ogólna sprawność fizyczna, wytrzymałość na długotrwały wysiłek i stres, sprawność układu kostno-stawowego oraz układu mięśniowego (osoby pracujące w tym zawodzie przez większą część dnia są w ruchu). Podczas prac m.in. z urządzeniami pomiarowymi ważną cechą jest dobry wzrok i koordynacja wzrokowo – ruchowa. Wymagana jest umiejętność koncentracji, dokładność, spostrzegawczość, a przy tym podzielność uwagi. Dla doradców oraz osób pracujących przy wykańczaniu wnętrz ważna jest łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność i umiejętność współpracy z innymi.
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są wszystkie choroby ograniczające sprawność ruchową, choroby układu kostno-stawowego oraz układu oddychania, a także nadmierna potliwość rąk i zaburzenia równowagi.

PERSPEKTYWNY ZAWODOWE

Wraz z rozwojem sektora budownictwa, szczególnie budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury usługowej, powstało bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników robót budowlanych, w tym prac wykończeniowych, zarówno przy inwestycjach, jaki i remontach budynków. Absolwenci tego kierunku ze względu na szeroki zakres uprawnień do wykonywania prac budowlanych, znajdą zatrudnienie w firmach budowlanych oraz remontowych wykonujących roboty wykończeniowe. Jest to zawód wszechstronny – technicy robót wykończeniowych są niezbędni przy pracach związanych z montażem suchej zabudowy, malarskich, tapeciarskich, tynkarskich, posadzkarskich, glazurniczych. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie obserwuje się zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej. Osoby przedsiębiorcze mogą prowadzić własną firmę remontowo-budowlaną.

 

MOŻLIWOŚCI DALSZEGO KSZTAŁCENIA

Po zakończeniu kształcenia absolwent może dalej rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez rozpoczęcie nauki na studiach wyższych  technicznych na kierunkach:

– architektura

– architektura wnętrz

– budownictwo ogólne

– kierunki pokrewne