FRYZJER

 

Nauka trwa 3 lata. Fryzjer świadczy usługi w zakresie strzyżenia, golenia i czesania. Doradza zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji w zależności od gatunku i stanu włosów oraz pomaga – korzystając z posiadanej wiedzy, żurnali lub komputerowych symulatorów – w doborze uczesania, pasującego do twarzy i figury klienta. Aby sprostać wymaganiom rynku pracy, każdy fryzjer powinien ustawicznie doskonalić własne umiejętności zawodowe poprzez udział w szkoleniach i pokazach fryzjerskich organizowanych przez firmy i organizacje branżowe.

Fryzjer, przystępując do pracy zabezpiecza garderobę klienta. Następnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjno – lecznicze włosów i skóry głowy, tj. mycie, masaż, nacieranie, okłady i kąpiele. Stosując różne techniki pracy – strzyże i czesze włosy oraz zarost. Do zadań fryzjera należy również farbowanie, rozjaśnianie, odbarwianie i wykonywanie trwałej ondulacji.

 

Kwalifikacje zawodowe – FRK.O1 Wykonywanie usług fryzjerskich

symbol cyfrowy zawodu: 514101

 

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie fryzjer powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich:

1) prowadzenia konsultacji z klientem dotyczącej zakresu usługi fryzjerskiej;

2) doradzania w zakresie doboru koloru i odpowiedniej fryzury;

3) wykonywania pielęgnacji włosów i skóry głowy;

4) wykonywania nietrwałego i trwałego odkształcania włosów;

5) wykonywania strzyżenia włosów, golenia i formowania zarostu męskiego;

6) wykonywania zmiany koloru włosów;

7) wykonywania stylizacji fryzur.

 

Przedmioty nauczania

W planie lekcji oprócz przedmiotów ogólnokształcących znajdują się następujące przedmioty zawodowe:

  • bezpieczeństwo i higiena pracy,
  • podstawy fryzjerstwa,
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • nietrwałe odkształcanie włosów i formowanie fryzur,
  • trwałe odkształcanie włosów,
  • zmiana koloru włosów,
  • język angielski zawodowy / język niemiecki zawodowy.

 

 

 

Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie fryzjer będzie przygotowany do wykonywania usług w zakresie: diagnozowania włosów i skóry głowy z wykorzystaniem mikrokamery, kompleksowej pielęgnacji włosów, strzyżenia włosów, z zastosowaniem nowoczesnych technik, koloryzacji i rozjaśniania włosów, ondulowania włosów, formowania fryzur dziennych, wieczorowych, okolicznościowych, awangardowych, przedłużania i zagęszczania włosów, nowoczesnych zabiegów fryzjerskich.

 

Przykładowe miejsca pracy

Po ukończeniu szkoły możesz rozpocząć pracę w lokalnym zakładzie fryzjerskim, myśleć o otwarciu własnego zakładu fryzjerskiego lub podjąć pracę w dużym salonie kosmetyczno – fryzjerskim znanej firmy.

 

https://www.facebook.com/zsbzary